Banki

Banki, duży, mały, z niebieskim lub z czerwonym logo, taki z palcówkami albo obecny wyłącznie w internecie; wybór banku który będzie nam towarzyszył przez większą część życia jest trudną decyzją. Powinniśmy sprawdzić ile kosztują bankowe usługi, ile się płaci za prowadzenie konta, ile kosztują przelewy i inne operacje. Musimy też się zastanowić co jest dla nas ważne. Czy będziemy z tego banku korzystali przez internet czy też może jesteśmy bardziej tradycyjnym klientem i chcemy chodzić do oddziału, wtedy ważne będzie gdzie są umieszczone placówki – czy ona jest blisko domu, czy blisko pracy. Jeżeli jesteśmy klientem bardziej samoobsługowym na pewno najlepszym rozwiązaniem będzie konto internetowe i tutaj warto sięgnąć do informacji na forach i opinii innych internautów którzy wskażą z którego banku są zadowoleni a które banki stwarzały im kłopoty. Warto też zwrócić uwagę gdzie będą najbliższe bankomaty.

Zanim wybierzemy bank musimy podjąć decyzje z jakich usług będziemy korzystać. Doradztwo private bankiera w którym mieści się doradztwo podatkowe, konsjerż, doradztwo w zakresie nieruchomości, to wszystko jest robione pod jednym dachem ale czy posiadamy wystarczające aktywa by móc z takiego doradztwa skorzystać. Klientem private banking w Polsce są klienci przede wszystkim posiadający aktywa powyżej miliona złoty więc może tylko konto albo kredyt.
W wyborze banku warto zwrócić uwagę na wiarygodność firmy w której przyjdzie nam powierzyć swoje pieniądze. Przede wszystkim patrzymy na bieżąco, jaka jest sytuacja i kondycja banku. Ważnym parametrem jest również oprocentowanie czyli wysokość przyszłych odsetek jakie dostaniemy za przekazywanie środków na lokacie lub koncie; nie bez znaczenia jest też sposób naliczania odsetek. Jeżeli my zdeponujemy jakieś pieniądze na przykład sto złotych, powiedzmy na 5 procent, no to po roku mamy sto pięć złotych, później te 105 złotych pracuje więc odsetki w kolejnym roku będą jeszcze większe – warto wykorzystywać tą siłę procentu składanego.

Bank to przedsiębiorstwo które zajmuje się obrotem pieniędzmi. Jeśli podejmie zbyt ryzykowną działalności może zbankrutować ale nie znaczy to że pieniądze klientów, wpłacane na przykład na lokaty, przepadną. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca do 50 tysięcy euro wyrażone w złotych natomiast ci którzy mają w rachunku bankowym zgromadzone większe środki niż te 50 tysięcy euro mogą uzyskać te środki w wyniku postępowania upadłościowego.
Banki zagraniczne które mają oddziały w Polsce działają według polskiego prawa i depozyty w nich złożone pokrywane są również przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Działający w Polsce Polbank EFG jest oddziałem greckiego banku. Grecja jako drugi po Irlandii kraj Unii Europejskiej wprowadziła pełną gwarancje depozytów bankowych dzięki czemu depozyty polskich klientów Polbanku EFG są objęte nieograniczoną i bezwarunkową gwarancją rządu greckiego. Bank który posiada licencję bankową w jednym z krajów Unii Europejskiej może też wprowadzić swoją działalność również na terenie dowolnego kraju Unii Europejskiej.

Niezależnie od tego jakie konto wybierzemy, w którym banku weźmiemy kredyt a w jakim leżą nasze oszczędności, najważniejsze jest abyśmy wiedzieli że w każdym momencie możemy zmienić bank i że to nić nas nie kosztuje.

Przeczytaj również: Kredyty mieszkaniowe a system bankowy

Kontakt   O Nas   Polityka Prywatności

Copyright 2010-2011 Tani Kredyt Hipoteczny