Kalkulator kredytowy
Kwota kredytu – jest to wysokość udzielonego (lub planowanego) kredytu.
Oprocentowanie nominalne – jest to oprocentowanie kredytu podawane przez banki w skali roku.
Okres kredytowania – to okres czasu w ciągu którego należy spłacić cały kredyt. Kalkulator kredytowy przyjmuje kapitalizacje odsetek równą liczbie spłaconych rat. Dlatego okres kredytowania powinien być wielokrotnością okresu kapitalizacji.
Kapitalizacja – jest odnośnikiem określającym jak często naliczane oraz odejmowane są odsetki od kwoty kredytu. Kalkulator kredytowy bierze pod uwagę kapitalizacje odsetek która jest równa liczbie spłaconych rat. Dlatego im częstsza jest kapitalizacja odsetek – czyli im częściej naliczane są odsetki – tym niższa stopa procentowa.
Raty – Są dwa podstawowe rodzaje raty: równe i malejące.
Raty równe – To raty które od początku do końca spłaty kredytu posiadają taką samą wartość. Raty równe oblicza się dzieląc koszt kredytu przez liczbę rat
Raty malejące – To raty które zmniejszają się wraz ze zmniejszeniem się długu pozostałego do spłacenia kredytu. W ich przypadku największe obciążenie z tytułu obsługi kredytu jest na początku. Od pierwszej raty spłacamy bowiem całe odsetki i część kapitału. W miarę jak zmniejsza się kapitał, maleją miesięczne odsetki, stąd kolejne raty są coraz niższe.
Raty równe czy malejące? Czyli z jaką ratą wybrać kredyt?
Przykład
Załóżmy że bierzemy kredyt na 200 tysięcy złotych na 30 lat z oprocentowaniem 7,5 procenta.
W przypadku rat stałych, miesięcznie musimy płacić 1398 złotych i ostatecznie za cały kredyt płacimy ponad 300 tysięcy złotych odsetek.
W przypadku rat malejących pierwsza rata wynosi 1806 złotych a ostatecznie za cały kredyt płacimy 225 tysięcy złotych odsetek.
Jak widać różnica jest duża, ale decyzja z jakiej raty skorzystamy zależy tylko od nas samych. W końcu każdy z nas znajduje się w innej sytuacji finansowej
Zobacz także: Kredyt z ratą stałą czy malejącą?