Kredyt hipoteczny i kłopoty z jego spłatą. Co robić?

Kredyt hipoteczny to duże wyzwanie i bardzo poważne zobowiązanie. Zaciągając kredyt hipoteczny powinniśmy się głęboko zastanowić czy będziemy w stanie go spłacić, no bo w bankach możemy przestraszyć się wielu rzeczy ale największy lęk sprawiają kłopoty związane ze spłatą kredytu hipotecznego.

Jak wiadomo, niektóre osoby muszą wydać na niego nawet po kilka tysięcy złotych. Jest to ogromne zobowiązanie w szczególności kiedy dorastają nam dzieci lub utraciliśmy stałe źródło dochodów. Tak więc co zrobić aby pokonać dopadające nas kłopoty ze spłatą kredytu hipotecznego? Rozwiązania – których jest mnóstwo – można znaleźć poniżej.

Wakacje kredytowe

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań na gnębiące nas kłopoty ze spłatą kredytu są tzw. wakacje kredytowe. Wakacje kredytowe polegają na tym że bank zawiesza spłatę kredytu na miesiąc lub na dłużej. Poprzez co mamy okazje złapać finansowy oddech który powinien nam pomóc w dalszej spłacie kredytu.

Jednak co robić jeżeli już skorzystaliśmy z takich wakacji. Jedną z opcji jest po prostu wydłużenie sobie okresu kredytowania.

Wydłużenie okresu kredytowania kredytu hipotecznego

Wydłużenie sobie okresu kredytowania to nic innego jak pomniejszenie sobie miesięcznych rat kredytu hipotecznego. Jednak głęboko zastanówmy się przed skorzystaniem z tej opcji gdyż będziemy musieli spłacać kredyt w więcej lat, co w sumie przełoży się na to że w długim okresie zapłacimy więcej odsetek.

Kredyt hipoteczny w innym banku, czyli przeniesienie kredytu do innego banku

Następną opcją pomocy na kłopoty związane ze spłatą kredytu jest poszukiwanie tańszych opcji kredytowania w innych bankach. Czasami jest tak że rynkowy standard potrafi się zmienić przez co może udać nam się znaleźć tańszy kredyt. Jeżeli tak się stanie to wystarczy tylko przenieść kredyt hipoteczny z obecnego banku do tego nowego oferującego dogodną dla nas ofertę.

Konsolidacja kredytu hipotecznego

Mamy jeszcze jedną strategie która potrafi nam pomóc w kłopotach ze spłatami rat kredytu mieszkaniowego i jest nią kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak skup wszystkich kredytów które obecnie spłacamy w jeden kredyt. Innymi słowy wszystkie kredyty ratalne – te gotówkowe, samochodowe i hipoteczne – które posiadamy zamieniamy na jeden z niższą ratą. Niższe raty kredytu konsolidacyjnego powinny nam pomóc w spłacie zaciągniętych przez nas kredytów lecz oczywiście w sumie (czyli w długim okresie) zapłacimy bankowi większe odsetki.

Sprzedaż mieszkania lub jego wynajęcie

Czasami może okazać się że zaciągnęliśmy za duży kredyt hipoteczny. Wtedy możemy zdecydować się na sprzedanie naszego mieszkania lub jego wynajęcie. Ta opcja jest jedną z ostatecznych jednak dosyć często bywa tak że osoby które zdecydowały się na sprzedaż dużego mieszkania, zaciągnęły nowy kredyt hipoteczny na mniejsza mieszkanie które bezproblemowo spłacili.

Podsumowanie: co zrobić jeśli brakuje nam pieniędzy na spłatę kredytu hipotecznego?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes:

Kontakt   O Nas   Polityka Prywatności

Copyright 2010-2011 Tani Kredyt Hipoteczny