LTV – to skrót z języka angielskiego oznaczający “loan to value” czyli dosłownie “dług do wartości”. LTV pokazuje nam jaki jest stosunek zaciąganego kredytu do wartości zabezpieczenia (w przypadku kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości).
Jeśli bierzemy kredyt hipoteczny na 100% to oznacza że cała nasza nieruchomość, na którą zaciągnęliśmy ten kredyt, należy do banku. Jeśli jednak bierzemy kredyt o niższym LTV, np. na 80% to oznacza że bank finansuje 80% naszej nieruchomości a pozostałe 20% odnosi się do naszego wkładu własnego.
Często w mediach dowiadujemy się że banki udzielają kredytów na kwoty o wyższym niż 100 proc. LTV. Najczęściej ta dodatkowa kwota kredytu jest wykorzystywana na pokrycie opłat związanych z kredytem (prowizje, ubezpieczenia, itp.), jednak też na cele wykończeniowe lub remontowe mieszkania, czy też domu.
Poziom LTV ma również znaczenie dla wysokości oprocentowania. Wyższe LTV oznacza że jesteśmy dla banku bardziej ryzykownym klientem, dlatego wtedy bank ustala nam wyższy poziom oprocentowania. Z tego względu o LTV zawzięcie dba Komisja Nadzoru Finansowego chroniąc w ten sposób banki i rynek przed niespełniającymi wymagań (zdolności kredytowej) klientami.
Należy pamiętać że czym wskaźnik LTV jest niższy tym bank jest bardziej skłonny do ustępstw cenowych.
Powrót: Słownik finansowy