Odwrócona hipoteka w Polsce

Kredyt mieszkaniowy to bardzo popularna inwestycja. Generalnie kredyty hipoteczne cieszą się popytem u ludzi młodych lecz często nas zastanawia jak banki zarabiają na naszych starszych obywatelach. Odpowiedź – odwrócona hipoteka czyli mieszkanie zamiast wnuczkom bankowi. W zamian seniorzy otrzymają dożywotnie renty a po ich śmierci banki przejmują mieszkania. Mimo że na rynku jest już taka możliwość rząd chce doprecyzować zasady odwróconej hipoteki. Odwrócona hipoteka sprawdziła się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech więc czy będzie tak samo w Polsce? Nad tym założeniem zastanawia się wielu ekonomistów. Faktycznie w krajach zachodnich nie ma takiej tradycji jaka wytworzyła się u nas przez te ostatnie dekady. Polacy słyną z rodzinności i jakby podkreślić tą wartość tradycyjnie przekazują mieszkania kolejnemu pokoleniu. Jednak jeśli nie mamy komu przekazać naszej nieruchomości to można podpisać umowę z bankiem który wypłaci nam co miesięczną rentę w zamian za mieszkanie przekazane po śmierci. Ustawa rządu zabezpiecza też spadkobierców przed przejęciem mieszkania za bezcen w przypadku gdyby starsza osoba zmarła kilka lat po podpisaniu umowy. Ustawa ta mówi że spadkobiercy będą mieli prawo w dowolnym momencie (do sześciu/dwunastu miesięcy) po śmierci osoby bliskiej wykupić to mieszkanie czyli oddać te pieniądze bankowi.

Bank zanim podpisze umowę dokona wyceny mieszkania. Bank będzie brał pod uwagę nie całą wartość nieruchomości ale na przykład 50 czy 60 procent. A to oznacza mniej niż więcej że często nasze mieszkanie, nie koniecznie w centrum dużego miasta tylko na jego obrzeżach, nie będzie warte milion czy dwa miliony złotych tylko znacznie mniej. Jeśli więc założymy że posiadamy mieszkanie warte 300 tysięcy złotych to bank co miesiąc mógłby wypłacić kobiecie około 550 złotych a mężczyźnie około 800 złotych. A to oznacza wykup przez bank od mężczyzny mieszkania wartego 300 tysięcy złotych w 18 lat. A od kobiety w 23 lata płacąc przy tym 160 tysięcy złotych. Warto zauważyć że to my musimy skalkulować okres w jakim musi być wypłacana ta odwrócona hipoteka. Przecież nie chcemy by zdarzyło się tak że pieniądze się skończyły a my mamy po 80 czy 90 lat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kontakt   O Nas   Polityka Prywatności

Copyright 2010-2011 Tani Kredyt Hipoteczny