Czy odwrócona hipoteka przyjmie się w Polsce?

Czy odwrócona hipoteka przyjmie się w Polsce zastanawia wielu. Jeżeli bierzemy pod uwagę młodych emerytów czyli osoby zaraz po sześćdziesiątce czyli te które mają szanse uzyskać teoretycznie taki produkt. Jeśli taka osoba będzie długo żyła, 30 lat może nawet więcej (czego oczywiście bank może się obawiać udzielając takiego kredytu), to wyjdzie nam nie 800 złotych renty a sto lub dwieście. Musimy brać pod uwagę przede wszystkim wartość mieszkania jakim dysponują obecne emeryci. Jest to pokolenie powojenne a więc są to osoby na ogół które nie miały kiedy się dorobić. Ich mieszkania to lokale w często budynkach kilku dziesięciu letnich, wielka płyta, lokale zaniedbane ponieważ od dłuższego czasu nie były remontowane. Z tego względu nie ma najmniejszych szans aby banki chciały się w takich lokalach zabezpieczać. Biorąc pod uwagę to że jeszcze przez dwadzieścia, może nawet więcej lat, nie odzyskają swoich pieniędzy.
Z drugiej strony banki też mówią o tym że to dożywotnie to też jest takie umowne hasło bo mowa o dwudziestu, może dwudziestu kilku latach to realne założenie. Bank musi brać pod uwagę nie jak długo wypłaca rentę ale kiedy nastąpi zwrot kapitału. Zwrot kapitału nastąpi po zgonie i sprzedaży mieszkania więc nawet jeżeli bank wypłaca przez 10 lat tą rentę kapitałową to i tak musi czekać lat dwadzieścia czy trzydzieści – czasem tak będzie – aby odzyskać swoje pieniądze.
Więc kiedy ta odwrócona hipoteka będzie opłacała się takiemu emerytowi żeby mógł zwrócić się do banku i rzeczywiście wybrać to rozwiązanie. W opiniach ekspertów ma to szansę gdzieś tak za piętnaście lub dwadzieścia lat kiedy to emerytami będą osoby które czegoś tam się miały szansę dorobić, czyli kiedy ich mieszkania będą miały określoną wartość. Dzisiaj aby podejść do odwróconej hipoteki musimy zakładać że jest to mieszkanie warte co najmniej 500 tysięcy aby to się opłaciło. Po zatym pamiętajmy jeszcze o jednym. My Polacy jesteśmy bardzo rodzinni i nie po to się dorabialiśmy żeby przekazać nic naszym dzieciom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kontakt   O Nas   Polityka Prywatności

Copyright 2010-2011 Tani Kredyt Hipoteczny