Kredyt hipoteczny z nieuczciwie podwyższoną marżą? Żądaj zwrotu pieniędzy.

Klienci polskich banków którzy musieli niesłusznie zapłacić podwyższoną marże, między wpisaniem hipoteki do księgi wieczystej a uznaniem tego przez bank, mogą odzyskać swoje pieniądze. Każdy kredytobiorca który ma kredyt hipoteczny może się zwrócić o zwrot pobranych nienależnie pieniędzy.

Co miesiąc kilka milionów Polaków zanosi swoje pieniądze do banku na ratę kredytu hipotecznego. Należy pamiętać że o ile ratę kredytową płacimy raz w miesiącu to oprocentowanie naliczone jest codziennie. Według prawa, potwierdzonego wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bank dodatkową opłatę – czasami zwaną również ubezpieczeniem – musi przestać naliczać w momencie dokonania przez sąd wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Taki nakaz znajduje się w rejestrze klauzul zakazanych prowadzonych przez UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów). W 2009 roku urząd wytoczył proces w tej sprawie Getin Bankowi, który podwyższone oprocentowanie likwidował dopiero z pierwszym dniem następnego miesiąca od otrzymanie przez bank odpisu z księgi wieczystej. Getin Bank odmawiał również zniesienia podwyższonego oprocentowania jeżeli kredytobiorca miał zaległości w spłacie kredytu.

O zwrot bezprawnie pobieranych pieniędzy należy, w pierwszej kolejności, zwrócić się pisemnie do banku. Jeżeli jednak bank odmówi – co się bardzo często zdarza – to pozostaje sąd. W takim przypadku należy samodzielnie lub poprzez konsultacje z prawnikiem – a jeżeli kwota jest mała i konsultacja taka byłaby nieopłacalna to chociażby z rzecznikiem konsumentów – sformułować pozew i złożyć go do sądu.

Dodatkowo, warto pamiętać że miejscy rzecznicy praw konsumentów mogą pomóc nie tylko bezpłatnie napisać pozew, ale też potwierdzić czy zapis użyty w naszej umowie rzeczywiście jest podobny do tego wpisanego do rejestru klauzul zakazanych.

One comment

  • 1
    nick
    24/05/2011 - 1:29 pm | Permalink

    Getin noble dombank negatyw, uwaga na ten bank, najdrozsze opłaty za hipoteki, aneksy, niewspółmierne do wartości, smieją się z Komisja Nadzoru Finasowego i robia swoje. Astronomiczy spread walutowy = ukryty koszt kredytu + 13.9% + marża + odsetki = 18% za kredyt hipoteczny, czyli prawie tyle co granca lichwy w ustawie 20%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kontakt   O Nas   Polityka Prywatności

Copyright 2010-2011 Tani Kredyt Hipoteczny