Rodzina na swoim czyli małżeństwo przyspieszone

Jedni pobierają się z miłości i hołdują tradycje. Inni z miłości ale też z myślą że związek małżeński ułatwi im życie. “Chcemy jeszcze skorzystać z kredytu rodzina na swoim dlatego załatwiamy te sprawy dużo wcześniej” – twierdzą młode pary. W urzędach stanu cywilnego tylko w tym roku zdecydowanie więcej par zgłosiło się z przyspieszeniem terminu zawarcia związku małżeńskiego. Pary wskazują jako przyczynę skrócenia terminu program rodzina na swoim, kredyty, chęć zakupienia mieszkania i skorzystania z tego programu. Jak wskazują eksperci tzw. boom rozpoczął się w zeszłym roku po informacji że rząd zamierza ograniczyć dopłaty do preferencyjnych rodzinnych kredytów. W grudniu pożyczkę wzięło ponad pięć i pół tysiąca osób ale już w styczniu i lutym zainteresowanie kredytem rodzina na swoim zaczęło maleć. Elementem który na pewno mógł to spowodować jest nasycenie rynku czyli dostępność mieszkań jest już mniejsza.
Jak się okazuje może być jeszcze trudniej. W ramach rządowego programu nie będzie można już kupić mieszkania na rynku wtórnym. Dopłaty dostaną najwyżej trzydziesto-pięcio latkowie i zostaną obniżone limity cen metra mieszkania.
“Jeżeli zmniejszy się limit ceny jednego metra kwadratowego to trochę mieszkań w poszczególnych osiedlach nam wypadnie ale to będzie cały czas liczba około tysiąca” -mówi pewien deweloper z Warszawy. Tyle że będzie mniejszy wybór. Mieszkania z rodziny na swoim będą oferowane nie w centrach wielkich miast jak jest dzisiaj ale głównie na ich obrzeżach gdzie jest poprostu taniej budować. W warszawie z 9 tysięcy blisko 100 złotych za metr kwadratowy ten limit może spaść do niewiele ponad siedmiu tysięcy stu złotych. Czas więc goni. Wnioski o przyznanie kredytu rodzina na swoim można będzie składać tylko do końca przyszłego roku. Ten cały projekt jest dość kosztowny z punktu widzenia skarbu państwa ponieważ tutaj mamy dopłaty przez osiem kolejnych lat. W tym czasie państwo spłaca połowę odsetek, co roku wydając na to 300 milionów złotych.
Program rodzina na swoim rozruszał rynek mieszkaniowy w Polsce. Wielu młodym ludziom ułatwił decyzje o starcie w dorosłe samodzielne życie. Są głosy że będzie czymś zastąpiony ale dalej nie wiadomo czy tak się stanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kontakt   O Nas   Polityka Prywatności

Copyright 2010-2011 Tani Kredyt Hipoteczny