Ulga odsetkowa do 2027 roku

Kredyt hipoteczny nie wszystkim łatwo się spłaca, chyba że mamy ulgę odsetkową – wtedy komfort jest zdecydowanie większy.

Ulga odsetkowa przysługuje podatnikowi który otrzymał kredyt w latach 2002 – 2006, tylko w tym przedziale czasowym ustawodawca pozwala nam odliczyć odsetki od dochodu, kto zaciągnął kredyt w innych latach niestety z ulgi odsetkowej nie może skorzystać.

Poprzez ulgę odsetkową od dochodu odliczamy odsetki jakie płacimy spłacając wyłącznie kredyt który był przeznaczony na cel mieszkaniowy: budowę domu czy zakup drugiego mieszkania, czyli kredyt mieszkaniowy. Z ulgi odsetkowej nie skorzysta ten kto otrzymał kredyt na zakup używanego mieszkania lub domu. Z odliczeń można korzystać nie dłużej niż do końca 2027 roku. To oznacza że odsetki po 2027 roku nie będą już rozliczane dla celów podatkowych.

Limit kwotowy ulgi odsetkowej za 2011 rok wynosi 325 990 złotych. Czyli jeżeli zaciągnęliśmy kredyt na 400 tysięcy to w przeliczeniu – (limit 325 990 złotych / 400 tys. zł.) x 100 = 81% – odliczamy 81 procent, jako wyliczony procent odsetek które zapłaciliśmy w 2011 roku, od naszego dochodu. Inaczej mówiąc, jeżeli wzięliśmy kredyt na 400 tysięcy i w 2011 roku zapłaciliśmy 10 tysięcy w odsetkach to możemy sobie odliczyć 8 100 złotych w ramach tej właśnie ulgi.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych, które zebraliśmy w jeden kredyt, możemy korzystać z rozliczenia tylko i wyłącznie w tej części która dotyczy kredytu mieszkaniowego. Przykładowo, jeżeli posiadamy kredyt konsolidacyjny gdzie na mieszkanie było zaciągnięte zobowiązanie trzystu tysięcy, do tego doszedł kredyt samochodowy na sto tysięcy – to wtedy, tylko i wyłącznie, rozliczeniu podlegają odsetki od trzystu tysięcy.

Jeżeli korzystamy z różnych ulg finansowych zawsze musimy się z fiskusem udokumentować. W przypadku ulgi odsetkowej musimy mieć udokumentowaną wysokość faktycznie zapłaconych odsetek, czyli oświadczenie z banku o odpowiednio spłaconych odsetkach.

Ważna uwaga:
Odliczenie w ramach ulgi odsetkowej nie dotyczy gruntu, a to oznacza że nie możemy odliczyć odsetek od tej części kredytu która przypada na grunt gdy staliśmy się właścicielami mieszkania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kontakt   O Nas   Polityka Prywatności

Copyright 2010-2011 Tani Kredyt Hipoteczny