Zdolność kredytowa a zadłużenie w banku

Kredyt mieszkaniowy to jedna z najpopularniejszych form zadłużenia. Oprócz pożyczki mieszkaniowej, Polacy często zaciągają kredyt gotówkowy, kredyt na samochód, oraz kredyt w postaci karty kredytowej. Niestety wielu z nas wciąż z niechęcią przyznaje się do bankowej pożyczki.

Mądra pożyczka
Nie jest wstydem się zadłużać, rzecz w tym by robić to mądrze i nie przesadzić. Mądre zadłużanie polega na tym żeby apetyt konsumpcyjny kontrolować. Nie powinniśmy pożyczać jeśli znajdujemy się w niestabilnej sytuacji finansowej – na przykład, jeżeli nasza forma zatrudnienia jest, na dłuższą metę, niepewna, to warto krytycznie przemyśleć czy naprawdę rozsądnie jest natychmiastowo zaciągnąć kredyt. Każdy dług trzeba kiedyś oddać dlatego dobrze jest mieć coś na czarną godzinę.

Banki stosują specjalne modele i mechanizmy które zabezpieczają klientów przed nadmiernym zadłużeniem, jednym z tych modeli jest zdolność kredytowa – czyli, proporcja maksymalnej ilości zobowiązań finansowych w stosunku do dochodu. Zdolność kredytowa jest wyliczana po to aby pozostawić sobie margines na nieprzewidywalne i nagle pojawiające się wydatki, no bo przecież nie chcemy by nasza kołdra finansowa okazała się zbyt krótka.

Skąd urzędnik w banku może wiedzieć jakie są nasze dochody?
Za każdym razem kiedy staramy się o kredyt musimy przedstawić zaświadczenie o dochodach, dokument źródła tych dochodów, oraz charakter naszego stosunku pracy. Na tej podstawie, jak również biorąc pod uwagę informacje z biura informacji kredytowej (gdzie wszelkie nasze zobowiązania kredytowe są zarejestrowane), bank jest w stanie wyliczyć wszystko to co możemy spłacić. Ponadto bank może sprawdzić czy nie wzięliśmy kredytu w innym banku, nawet jak się do tego nie przyznamy.

Odmowa kredytu
Banki są zobowiązane do przestrzegania regulacji nadzoru finansowego, które określają maksymalne pułapy w stosunku do poszczególnych wysokości dochodów dla klientów. Nie zmienia to faktu że banki stosownie do przyjętych rozwiązań są w stanie zaoferować własne mechanizmy obliczania zdolności kredytowej klienta. Z tego względu tzw. odmowa kredytu nie jest zawsze kategorycznym “nie” lecz bardzo często inną propozycją, np. wydłużenia okresu kredytowania lub mniejszej kwoty – a wszystko po to aby jak najlepiej dopasować odpowiednie rozwiązanie do indywidualnej możliwości klienta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes:

Kontakt   O Nas   Polityka Prywatności

Copyright 2010-2012 Tani Kredyt Hipoteczny